Aminokyseliny

Aminokyseliny sú základnými stavebnými kameňmi ľudského tela. Ľudský organizmus je tvorený približne z? 20 druhov aminokyselín.
Z? Tých sa následne vytvárajú bielkoviny (proteíny), ktoré sú súčasťou všetkých buniek tela. Napr. svalová tkanivo obsahuje 75% vody, 20% bielkovín a? 1% anorganických látok. Zvyšné 4% tvoria svalový glykogén, ATP a? CP.
Pri fyzickej záťaži je energetická spotreba hradená z? Cca 10% aminokyselinami. To znamená, že organizmus počas fyzickej aktivity aminokyseliny spotrebováva a? Berie je prevažne zo svojej svalovej hmoty. Keď ale aminokyseliny doplníte pred záťažou (napr. BCAA), použije telo ako zdroj energie pre fyzickú aktivitu tieto externe dodané aminokyseliny a? Šetrí si tak svoje vlastné. Dodanie aminokyselín po? ukončenie zátaže zabezpečí dostatok "stavebného materiálu" pre obnovu svalovej hmoty a? celkového naštartovanie regenerácie. U? silových športovcov je doplnenie aminokyselín (spoločne so sacharidmi) nevyhnutnou podmienkou naštartovanie svalového rastu.