Ako správne vybrať bežecké topánky

Najdôležitejším kritériom výberu je šírka. Topánka nesmie tlačiť, nesmie byť príliš voľná ani tesná. Kritické sú oblasti okolo päty a v najširšom mieste přednoží.Dále je dôležitá dĺžka bežecké obuvi.Vybíráme aspoň o polovicu väčšie číslo ako je dĺžka chodidla.Nehty by nemali narážať na stenu topánky.

Najlepší a najúčinnejší metóda je obuť, stúpnuť, prejsť, prebehnúť ... rozhodne neskúšať topánku v sedě.Je treba topánku zaťažiť tak, ako jej následne budeme zaťažovať bežnou prevádzkou.

K správnemu výberu patrí aj určenie povrchu po ktorom budete behať:

  •     Obuv určená pre beh na cesty a spevnené cesty sa vyznačuje hladkou a dobre priľnavú podrážkou, vyšším tlmenie dopadové sily, nízkou hmotnosťou a vysokou priedušnosťou zvršku.
       
  •  Oproti tomu obuv určená do terénu (tiež označovaná ako trailová) má hrubšie podošvu, silnejší podrážku pre neutralizáciu nerovností, vyššia hmotnosť, vyššia odolnosť proti vlhku i vode a tvrdšie podrážku, ktorá zlepšuje torznú tuhost.Předcházíme tak prípadnému zraneniu.

Dale by ste sa mali zamerať na nášľap a na Vasu hmotnosť:

  • Pokiaľ s behom začínate a máte nadváhu, siahnite po vysoko odtlumených topánkach, Mizuno Wave Ultima alebo Mizuno Wave Creation. síce drahšie spravidla aj ťažšie, avšak dopady v nich budú výrazne príjemnejšie. Ľahšie bežci alebo tí, ktorí majú už niečo odběháno, môžu siahnuť po ľahších modeloch, napr. kultový Mizuno Wave Rider. Tie jim okrem peňazí ušetrí aj energiu (tlmivé topánky ju totiž pri dopade výraznou mierou pohltí) a aj pridajú na rýchlosti. Tieto topánky by ste mali voliť, až s tréningom pokročíte na radu prídu tempa. Asi Vas v predajni upútajú aj lacné super ľahké modely. Vedzte však, že sú len na preteky, ich životnosť je malá a o pohodlie pri behu sa u nich nedá moc hovoriť, napr. Mizuno Wave Sayonara.

 

  • Čo sa tyka nášľapu topánky rozhodne nekupujte tam, kde obsluha nerozumie pojmu pronácia a supinacia. Opatrní buďte aj pri nákupu v e-shopoch, akokoľvek ceny na nich (predovšetkým u Tech zahraničných) výrazne nižšie nez u kamenných predajní. Výrobcovia topánok majú tendenciu experimentovať, takže ani dobrá skúsenosť s niekoľkými generáciami vybraného modelu nie je zárukou, nova vam opet sadne! Pozor zoberte na lacné napodobeniny, ktoré nedisponujú žiadnou technológiou ochrany pohybového aparátu a IHNEĎ sa rozpadnú.