Bežecká obuv

Bežecká obuv - jej typy a členenie

Cestná tréningová obuv

Cestná tréningová obuv je najčastejšou voľbou bežcov. Vhodná je pri použití na hladkých povrchoch, ideálne na chodníkoch, cestách či hladkých prírodných cestách. Hodí sa ale aj na povrchy športovísk, ako sú napr. bežecké dráhy s antukovým alebo škvárovým povrchom.

Tento typ obuvi sa vyznačuje najmä svojou pohodlnosťou, vynikajúcim odpružením i tlmením. Vzhľadom k svojej popularite je táto obuv jednou z najpredávanejších, a preto je k dostaniu naozaj široký sortiment, kedy konkrétne modely ponúka užívateľom ďalšie výhody.

Pri výbere tejto obuvi je však nutné pamätať na to, že nie je určená do terénu. Materiál tejto obuvi navyše, vzhľadom k jej určeniu, väčšinou nepatrí k najodolnejším.

Cestnú tréningovú obuv môžeme ďalej deliť na: stabilné, neutrálne a obuv s kontrolou pronácie.

Neutrálna obuv sa vyznačuje zvýšenou tlmivosťou a mäkkosťou podrážky, čo z nej robí vhodnú obuv aj pre bežcov s vysokou nožnou klenbou, menej pohyblivým chodidlom a pre tých, ktorí si nie sú istí, aký nášľap majú.
Stabilná obuv je vďaka odolnosti, tlmivosť a podpore nožnej klenby určená bežcom, ktoré majú miernu až strednú pronáciu nášľapu.

Bežcom s extrémnou pronáciou, teda došlapujícím najmä na vnútornú hranu chodidla, je určená obuv s kontrolou pronácie. Topánky bežcovi poskytujú dostatočnú a potrebnú oporu svojou tuhosťou i váhou. Tento typ obuvi je vhodný tiež pre osoby s plochými nohami, ktorí uvítajú odolnosť týchto topánok.

Terénna obuv

Terénna obuv je prispôsobená na použitie na nerovných či nespevnených plochách, ako sú lesné a poľné cesty, na ktorých sa navyše okrem nerovností dá očakávať aj výskyt iných predmetov, napr. kamene, raždie apod., Ktoré by mohli pri zlom nášľapu spôsobiť aj zranenie. Topánky sú oproti predchádzajúcemu typu podstatne odolnejšie, vyrábané z húževnatejší materiálov, často s nepremokavou úpravou. Vyznačujú sa tiež tvrdšiou podrážkou. Z týchto dôvodov sú však topánky niektorými považované za menej pohodlné, niektoré modely môžu mať vďaka odolnosti a nepremokavosti dokonca horšiu priedušnosť.

Závodná obuv

Ak patríte k už skúseným bežcom, so zameraním na výkonnosť a preteky, potom je pre vás určená závodná obuv. Je ľahká, vďaka aerodynamickým tvarom má nižší odpor vzduchu. Tieto vlastnosti sú však na úkor pohodlnosti, opore chodidla a členku aj tlmivosti. Takáto obuv teda nie je vhodná pre začiatočníkov, neodporučili by sme ju ani bežcom s pronáciou či supináciou došľapu.