Dlhý beh

Ty beháš? Behám. Koľko tak naběháš? Ako to myslíš? Koľko ubehnem naraz, koľko trénujem, koľko pretekám, alebo koľko to robí týždenne? Ako kedy.

Asi každý z nás bežcov sa snaží raz týždenne medzi svoje štandardné, postupom času predlžujúce sa behy vkradnúť jeden, budeme ho nazývať "dlhý beh". Pre zvyšovanie objemu jednotlivých behov, je tento dlhý dôležitý a pokiaľ Vám neprináša radosť z kilometrov pred Vami, poďte si ho spríjemniť.

Urobte si z dlhého behu Vašu výnimočnú udalosť. To, čo milujete na behaní Vám pripomenie, keď si z dlhého behu urobíte hlavnú udalosť dňa. Starostlivo si vyberete nevšednú trať, strávite na nej nemálo času, tak nech sa je na čo pozerať. Po behu si naplánujte masáž, horúcu kúpeľ, posedenie pri šálke dobrej kávy s inými bežcami, alebo okopávanie kalerábu na záhradke, skrátka čokoľvek u čoho sa budete správne tešiť z príjemnej únavy.

Pri tréningových behoch, určených na zlepšovanie sa, nejedzte. Hlavným cieľom dlhého behu je zníženie hladiny glykogénu vo svaloch. Táto forma uhľohydrátov vo svaloch je hlavným zdrojom energie pri vytrvalostnom behu a nám ide o jeho maximálne vyčerpanie. Nútime tým telo zlepšovať jeho uskladnenie do budúcnosti a pri následnom behu máte väčšiu zásobu energie. Pri nízkej zásobe glykogénu vo svaloch je telo nútené tiež zlepšovať účinnosť jeho spaľovania a siahne po vašej zásobe energie pod kožou. Telo sa zadaptuje na dlhé behy a naučí sa hospodáriť s rovnakou zásobou enegrie oveľa dlhšie. Nič z tohto sa samozrejme nedeje ak každých pár kilometrov doplníte energiu príjmom kalórií v akejkoľvek forme. Energia vám v danej chvíli pomôže dobehnúť ďalej, ale zdatnějšího bežca z vás neurobí. A pár dúškov čistej vody každých pár kilometrov? Častejšie menšie množstvo? To už nechám na Vás.

Ak tento článok čítate v práci, hanbite sa, ak ale doma, obujte topánky a vybehnite;)