Okoreňte si behanie týmito štyrmi kros-tréningovými aktivitami

Predstava kros-tréningu nemusí byť pre každého bežca príliš lákavá. Väčšina ľudí (ak nie ja všetci) behá, pretože ich to baví a napĺňa. Treba však uznať, že táto aktivita ma pomerne jednostranné zameranie a zahrnutie ďalších aktivít telu iba prospeje (nehovoriac o zlepšenej rovnováhe tela a zdravia).

Čím sa dá teda doplniť behanie? Kľúčom je vybrať aktivity, ktoré Vám podobne ako behanie prinášajú radosť. Poďme sa pozrieť na štyri aktivity kandidujúce na spĺňanie tejto požiadavky. Pred bližším náhľadom je však treba povedať, že tieto aktivity nebudú vyhovovať každému. To ale nevadí. Pokiaľ inou aktivitou zacielite požadovanú oblasť tela a bude Vás to baviť, tak ste splnili svoj cieľ.

Vybudovanie rovnováhy a sily jadra – pádlovanie na doske po stojačky

Pádlovanie na doske po stojačky môže skôr znieť ako tréning rúk, avšak ak prevedené správne, tak toto cvičenie povedenie k zvýšeniu pevnosti jadra. Stačí držať lakte uzamknuté v pevnej pozícii a nechať robotu na boky. Táto aktivita je skvelým spôsobom, ako si užiť prírodu a zároveň spevniť jadro. To sa v konečnom dôsledku odzrkadlí na pozorovateľnom rozdiely v behaní.

1

Spevnenie brušných svalov a zlepšenie výdrže – sekanie dreva

Vážne! Sekanie dreva môžu mnohí považovať za nudnú prácu, avšak v skutočnosti ide o skvelý tréning brušných svalov a výdrže (sekanie sa dokonca stalo aj tréningovou aktivitou mnohých profesionálnych boxerov). Aktivitu si naviac možno ešte spríjemniť aj súťažením s niekým v rodine v rýchlosti. Výsledok – pripravené drevo na zimu a pevné brušné svalstvo.

2

Cielenie slabých svalov – posilňovňa

Posilňovňa je skvelým miestom pre zacielenie špecifických oblastí Vášho tela. Pri určovaní slabých miest počúvajte telo – ak v nejakej časti pociťujete bolesť, tak ju treba pravdepodobne spevniť. V prípade, že neobľubujete tráviť čas zavretý v posilňovni, je tu pre Vás ďalší tip – vymedzte si na cvičenie krátky špecifický čas (napríklad 30 minút). Pri obmedzenom čase sa budete môcť viac sústrediť na intenzitu cvičenia a ako výsledok bude zvýšená produktivita.

Ak zrovna nepociťujete žiadne bolesti, tak tu sú štyri cvičenia vhodné pre každého bežca – plankovanie, drepy, výstupy na schod alebo dosku a cvik na lýtka.

3

Regenerácia a udržiavanie kondície – bicyklovanie

Cieľom suplementovania behania inou kardio aktivitou je zotaviť sa z dopadov behania na telo a zároveň si udržiavať kondičku. Preto je dôležité venovať sa tejto aktivite po rovnakú dobu, ktorú strávite behaním. Váš tréning bude rôznorodejší a Vaša kondícia bude stále na vrchole.

Na záver

Nech už si vyberiete akékoľvek aktivity, dajte si záležať na tom, aby Vás bavili. Niekoho môže baviť bicyklovanie na stacionárnom bicykli zatiaľ čo si prezerá športové správy (napríklad na tejto stránke), iného zase viacej baví bežkovanie alebo iná aktivita. Samozrejme, nie každá aktivita sa môže vykonávať počas celého roka. Každopádne, kros-tréning sa Vám odvďačí zlepšeným zdravím a lepším behaním.