Päťročný chlapec zlomil rekord v behu na päť kilometrov

Päťročný chlapec James Reed zúčastniaci sa 5K behu s názvom "Hoofin’ for Habitat" všetkých prekvapil svojim výkonom, keď tento päťkilometrový beh zabehol v čase 24 minút a 8 sekúnd a zlomil tak svetový rekord vo svojej vekovej kategórii (predošlý rekord bol pritom o 2 minúty a 9 sekúnd dlhší). To ale nebolo všetko – Jamesova sestra Lauren v rovnakom behu prekonala štátny rekord v kategórii deväťročných súťažiacich, zabehnúc päť kilometrov za 20 minút a 52 sekúnd. Americký štát Georgia mal teda nepochybne na pretekoch konajúcich sa 18. októbra svoj deň.

a

Spomínaných rekordmanov v pretekoch sprevádzali aj ďalší dvaja súrodenci – sedemročný Timmy a desaťročná Hannah – ktorý takisto zabehli svoj najlepší osobný čas. Na rodinu ešte dohliadal ich otec, Tim Reed. Ten s časom 20:53 skončil na 11. celkovom mieste.

Paradoxne, predošlý rekord v behu na päť kilometrov takisto patril Jamesovi. Rodina sa to ale dozvedela až po posledných pretekoch v sobotu, kedy si našla email potvrdzujúci Jamesov čas 26:17 (zabehnutý 4. októbra) za druhý najlepší.

Rodina plná talentovaných detí pritom s behaním začala iba v októbri 2013. Najprv začali behať tri najstaršie deti a čoskoro sa k nim pripojil aj otec, bývalý futbalista. Hlavným dôvodom stojacim za vykonávaním tejto aktivity bolo zo začiatku zlepšenie fyzickej kondície, avšak po dobrých výsledkoch z behu na začiatku roku 2014 Lauren kontaktoval organizátor pretekov Hoofin' for Habitat a naznačil jej možnosť zlomenia štátneho rekordu.

"Do oného momentu sme nepočuli ani nezvažovali možnosť pretekať proti niekomu inému. Po komunikácii s organizátorom pretekov sme ale nazreli do Lauriných možností a takisto možností iných detí a začalo to znieť zaujímavo," opisoval začiatky otec detí, Tim Reed.

James sa zúčastnil svojich prvých pretekov iba v apríly 2014. Už vtedy jeho aktuálne výsledky päťkilometrového kopcovitého behu dospeli k pomerne slušnému času 28:48. Mladý chlapec ale rovnako ako iné deti v jeho veku len ťažko hľadal motiváciu behať pre žiadny očividný dôvod.

"Určite by radšej jedol a zápasil ako behal bez dôvodu. V skutočnosti sa ale práve jedlo sa stalo jeho motiváciou – po pretekoch sa mohol najesť žemlí (bagels) a iných dobrôt," dodal Jamesov otec.

Po úvodných pretekoch James zabehol ďalšie tri zhruba v rovnakom čase a trvalo až pár mesiacov, než sa mu v septembri podarilo skresať čas na 25:51. Zhruba v tom čase rodina naďabila na článok hovoriaci o svetovom rekorde bežca v Jamesovej kategórii (26:43). Aj keď chlapec už prekonal tento čas, preteky neboli certifikované, a preto sa jeho čas nerátal za oficiálny. Vtedy si ale rodina uvedomila svoje šance a vydala sa prenasledovať zlomenie rekordu.

Zbytok je už známy - Jamesovi sa za necelý mesiac od odhodlania sa prekonať svetový rekord podarilo vylepšiť svoj čas o takmer dve minúty a bez problémov sa stal najmladším päťročným 5K bežcom. S chlapcovým nízkym vekom a obrovským talentom si je len ťažko predstaviť, kam to James v budúcnosti ešte dosiahne, ale pre rodinu Reedovcov to vyzerá veľmi sľubne.