Päťročný chlapec zlomil rekord v behu na päť kilometrov

Päťročný chlapec James Reed zúčastniaci sa 5K behu s názvom "Hoofin’ for Habitat" všetkých prekvapil svojim výkonom, keď tento päťkilometrový beh zabehol v čase 24 minút a 8 sekúnd a zlomil tak svetový rekord vo svojej vekovej kategórii (predošlý rekord bol pritom o 2 minúty a 9 sekúnd dlhší). To ale nebolo všetko – Jamesova sestra Lauren v rovnakom behu prekonala štátny rekord v kategórii deväťročných súťažiacich, zabehnúc päť kilometrov za 20 minút a 52 sekúnd. Americký štát Georgia mal teda nepochybne na pretekoch konajúcich sa 18. októbra svoj deň.

a

Spomínaných rekordmanov v pretekoch sprevádzali aj ďalší dvaja súrodenci – sedemročný Timmy a desaťročná Hannah – ktorý takisto zabehli svoj najlepší osobný čas. Na rodinu ešte dohliadal ich otec, Tim Reed. Ten s časom 20:53 skončil na 11. celkovom mieste.

Paradoxne, predošlý rekord v behu na päť kilometrov takisto patril Jamesovi. Rodina sa to ale dozvedela až po posledných pretekoch v sobotu, kedy si našla email potvrdzujúci Jamesov čas 26:17 (zabehnutý 4. októbra) za druhý najlepší.

Rodina plná talentovaných detí pritom s behaním začala iba v októbri 2013. Najprv začali behať tri najstaršie deti a čoskoro sa k nim pripojil aj otec, bývalý futbalista. Hlavným dôvodom stojacim za vykonávaním tejto aktivity bolo zo začiatku zlepšenie fyzickej kondície, avšak po dobrých výsledkoch z behu na začiatku roku 2014 Lauren kontaktoval organizátor pretekov Hoofin' for Habitat a naznačil jej možnosť zlomenia štátneho rekordu.

"Do oného momentu sme nepočuli ani nezvažovali možnosť pretekať proti niekomu inému. Po komunikácii s organizátorom pretekov sme ale nazreli do Lauriných možností a takisto možností iných detí a začalo to znieť zaujímavo," opisoval začiatky otec detí, Tim Reed.

James sa zúčastnil svojich prvých pretekov iba v apríly 2014. Už vtedy jeho aktuálne výsledky päťkilometrového kopcovitého behu dospeli k pomerne slušnému času 28:48. Mladý chlapec ale rovnako ako iné deti v jeho veku len ťažko hľadal motiváciu behať pre žiadny očividný dôvod.

"Určite by radšej jedol a zápasil ako behal bez dôvodu. V skutočnosti sa ale práve jedlo sa stalo jeho motiváciou – po pretekoch sa mohol najesť žemlí (bagels) a iných dobrôt," dodal Jamesov otec.

Po úvodných pretekoch James zabehol ďalšie tri zhruba v rovnakom čase a trvalo až pár mesiacov, než sa mu v septembri podarilo skresať čas na 25:51. Zhruba v tom čase rodina naďabila na článok hovoriaci o svetovom rekorde bežca v Jamesovej kategórii (26:43). Aj keď chlapec už prekonal tento čas, preteky neboli certifikované, a preto sa jeho čas nerátal za oficiálny. Vtedy si ale rodina uvedomila svoje šance a vydala sa prenasledovať zlomenie rekordu.

Zbytok je už známy - Jamesovi sa za necelý mesiac od odhodlania sa prekonať svetový rekord podarilo vylepšiť svoj čas o takmer dve minúty a bez problémov sa stal najmladším päťročným 5K bežcom. S chlapcovým nízkym vekom a obrovským talentom si je len ťažko predstaviť, kam to James v budúcnosti ešte dosiahne, ale pre rodinu Reedovcov to vyzerá veľmi sľubne.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie