8 základných etických pravidiel pre behanie

Či už beháte po chodníkoch, cestách, cyklotrasách alebo nespevnených cestičkách existuje niekoľko nepísaných pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť, aby bol váš beh bezpečný a zároveň pohodlný aj pre všetkých okolo vás.

Nižšie uvedieme niektoré z nich.

Nezaberajte celú cestu

Ak bežíte v skupine, nebežte viac ako dvaja vedľa seba a to iba v prípade, že zanecháte dostatok miesta na to, aby vás mohli ostatní účastníci predbehnúť. Pri behaní na veľmi rušnej oblasti ožialte možnosť porozprávanie si s kamarátom vedľa seba a bežte za sebou, sami dobre viete ako je nepríjemné keď stretnete dve mamičky tlačiace kočíky vedľa seba na úzkej cestičke.

Buďte opatrní pri predbiehania ostatných

Vždy sa najprv presvedčte, že nie ste predbiehaný niekým za vami. Je to v podstate to isté ako predbiehanie v aute, kde by ste sa tiež mali pozrieť najprv do spätného zrkadla.

Rešpektujte miestne pravidlá

Ak idete behať do areálu napríklad nejakej školy poprípade na ihrisko športového klubu, vždy sa oboznámte s miestnymi pravidlami alebo návštevným poriadkom. Predídete tak nepríjemnostiam s prevádzkovateľom alebo s miestnymi domácimi. Ak žiadny takýto poriadok nie je, snažte sa prispôsobiť miestnym zvyklostiam ako napr. Dodržiavať dráhy vymedzenej pre pomalší bežcov atď ... väčšina vecí sa dá veľmi ľahko odpozorovať.

Necinkajte

Znie to smiešne, ale ak bežíte so zväzkom kľúčov v ruke, môže to obťažovať ďalších bežcov vo vašom okolí.

Uistite sa, že počujete

Musíte byť schopní počuť diania okolo vás, ako napríklad zvonček cyklistov, rachot kolieskových korčúľ blížiacich sa zozadu alebo výkriky ako "pozor pes" atď ... Všeobecne nie je úplne najlepší nápad behať so slúchadlami po vonku. Ak si ale naozaj nedokážete beh bez hudby predstaviť, nastavte hlasitosť na nižšiu úroveň, poprípade nechajte jeden špunt z ucha vytiahnutý.

Nezastavujte náhle uprostred behu

Ak potrebujete zastaviť z akéhokoľvek dôvodu, či už kvôli zaviazaní šnúrok alebo kvôli pretiahnutiu, pozvoľna znížte rýchlosť a odoberte sa na kraj cesty alebo mimo nej. Predchádzate tým opäť kolízii s ľuďmi za vami.

Obzerajte sa

Znie to až triviálne, ale vždy pri akomkoľvek krížení cesty zdvihnite hlavu a poriadne sa rozhliadnite, nikdy nespoliehajte na to, že si vás ostatní musia všimnúť a dajú vám prednosť.

Nerobte neporiadok

Pohadzovať čokoľvek pozdĺž vašej trasy je neprípustné, a to počnúc rozložiteľnými šupkami od banánov až po nemysliteľné PET fľaše. My sme predsa bežci, slušní ľudia a pôjdeme príkladom.

Behu zdar!

Čiastočne prevzaté z anglického originálu a doplnené, preklad Pavel Chmelař