Kúpte si správne topánky

Používaním správnej obuvi je kľúčom k pohodliu a tiež predchádza zraneniam. Navštívte špecializovaný obchod, kde vám vyberú správne topánky pre váš typ nohy aj bežecký štýl. V žiadnom prípade nepoužívajte topánky, v ktorých už niekto behával a nabehal viac ako 30km. Pamätajte, že topánky by sa mali meniť po nabehaných 500 - 700 km

     Dobre zahriať - dobre vychladnúť

Pred každým behom je veľmi dôležité sa správne zahriať a pripraviť telo na záťaž. Vhodné ja napríklad rýchla chôdza pozdĺžna s preťahovacími cvikmi trvajúce niekoľko minút. Po dobehnutí je dobré ešte cca 5 minút pokračovať chôdzou a následne zakončiť kvalitným pretiahnutím. Týmto sa riziko úrazu eliminuje.

     Naučte sa správne držať telo

Nesprávne držanie tela môže viesť k bolestiam rúk, ramien, krku a chrbta. Snažte sa, aby vaše ruky boli na úrovni pásu - nie na bedrách. Paže by mali byť v uhle 90 stupňov s lakťami pri tele. Udržuje telo rovno a vzpriamene.

     Nestarajte sa o tempo

Ako začiatočník, behajte jednoducho v "konverzačnom" tempe. To znamená, že by malo byť jednoduché hovoriť a bežať zároveň. Touto technikou sa dá zabrániť pretrénovania a pocitom absolútneho vyčerpania.

     Skúste taktiku chôdza / beh

Ak nemáte dostatok vytrvalosti, skúste napríklad 3 minuty bežať a potom 1 minútu ísť a tak znova a znova. Časom začnite pridávať minúty behu a o pár sekúnd uberte chôdze. Takto dosiahne postupom času výborných výsledkov.

     Nepreťažujte sa

Začiatočníci sú niekedy až veľmi dychtivý po zvyšovaní svojich výkonov, čo môže viesť k zraneniu alebo pretrénovania. Zvyšujte svoj výkon max o 10 percent týždenne. Ak máte pocit, že vám nadbývá energia, zvoľte inú aktivitu, ako bicykel ,alebo plávanie.

     Dýchajte nosom aj ústami

Niektorí nový bežci mylne predpokladajú, že by mali dýchať len nosom. Nadychujte sa zhlboka do brucha a môžete tak predísť nepríjemnému pichaniu v bruchu, ktoré trápi začínajúcich bežcov.